گرچه اپل هفته پیش در مراسم Time Flies از آیفون ۱۲ رونمایی نکرد، ولی از چیپست A14 بایونیک پرده برداشت. این چیپست قرار است قلب تپنده پرچمدارانآتی اپل باشد و طبق اعلام این شرکت ۱۷ درصد CPU و ۸ درصد GPU بهتری نسبت به نسل قبل دارد. حالا بنچمارکی از این تراشه منتشر شده که این افزایش توانناچیز را تایید می‌کند.

بر اساس اطلاعات بنچمارک آنتوتو از آیفون ۱۲پرو مکس، پردازنده مرکزی این دستگاه ۱۶ درصد و گرافیک آن ۴ درصد قوی‌تر ازنسل پیش است. همچنین، به‌نظر می‌رسد که در بخش حافظه بهبودی ۲۲ درصدی اتفاق افتاده است. ولی در مجموع شاهد ارتقای قابل توجهی نیستیم.

آیفون۱۲ پرو مکس از آنتوتو امتیاز ۵۷۲٫۳۳۳ را دریافت کرده که در مقایسه با همتای کوآلکامی خود کمی پایین‌تر است. اسنپدراگون ۸۶۵ پلاس بر روی دستگاه‌های اندرویدی توانسته بود از مرز امتیاز ۶۰۰٫۰۰۰ بگذرد. با این حال،مقایسه میان این دو پلتفرم شاید چندان درست نباشد، چون شیوه اجرای عملیات‌ها در هر پلتفرم متفاوت است.

منتها اگر A14 را با A13 مقایسه کنیم، می‌بینیم که اولین تراشه ۵ نانومتری دنیا به لحاظ توانمندی چندان پیشرفت بزرگی نداشته است. علت این اتفاق می‌تواند از سه طریق توضیح داده شود. اول، اپل احتمالا عمر باتری را اولویت قرار داده و همین مسئله باعث شده A14 نتواند از حداکثر پتانسیل‌های خود استفاده کند. فراموش نکنیم که باتری آیپد ایر ۴ عمری مشابه نسل قبل دارد و البته ظرفیت آن حدود ۸ درصد کوچک‌تر شده است.

دوم، حرکت به سمت تراشه‌های ۵ نانومتری احتمالا به آن اندازه که امیدوار بودیم محسوس نخواهد بود. هرچند افزایش ۳۰ درصدی توان پردازش می‌تواند بهینگی دستگاه‌ها را بالا ببرد، اما ممکن است زمان بیشتری لازم باشد تا بتوانیم به تمامی پتانسیل‌های این چیپست دست پیدا کنیم.

درنهایت، این احتمال مطرح است که دستگاه حاضر در این بنچمارک نمونه‌ای آزمایشگاهی باشد و نمونه‌های نهایی بهتر عمل کنند. منتها آمار اعلامی از سوی خود اپل مشابه نتایج آنتوتو است و به نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی در عمل رخ دهد.