texnoli

درباره وبلاگ
موضوعات

texnoli

اپل می گوید iOS 14 در ۷۲ درصد تمام مدل های آیفون در حال اجراست و میزان سازگاری آن نسبت به iOS 13 بیشتر است

پنج شنبه بیست و هفتم 9 1399


اپل گزارش می دهد که iOS 14 در ۷۲ درصد کل وسیله‌ها و ۸۱ درصد وسیله‌های فروخته شده در چهار سال اخیر در حال اجراست و نسبت به iOS 13 سرعت سازگاری و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

اپل هر از چند گاهی توسعه دهندگان را نسبت به میزان نصب سیستم های عامل در حال اجرای خود در وسیله های آیفون و آیپد فروخته شده خود مطلع می سازد. اطلاعات حاصل از اپل نشان می‌دهد که میزان سازگاری iOS 14 نسبت به iOS 13 در پریود زمانی مشابه آن در سال ۲۰۱۹ سریع تر است.

این گزارش نشان می‌دهد که از تمام وسیله هایی که اپل تاکنون فروخته است ۷۲ درصد آنها در حال اجرای iOS 14 و ۱۸ درصد آنها در حال اجرای iOS 13 می باشند. این بدان معنی است که تنها  ۱۰ درصد کاربران اپل هنوز از سیستم‌های عامل قدیمی‌تر از  iOS 13 استفاده می‌کنند. اطلاعات می‌تواند به توسعه دهنگان اپ  کمک کند تا بتوانند به آسانی در مورد توقف ‌روزرسانی سیستم‌های عامل قدیمی تر در زمان مناسب تصمیم گیری کنند. 

گزارش مشابهی نشان می‌دهد که  iPadOS 14 از محبوبیت مشابهی نسبت به  iOS 14 برخوردار نیست به طوری که  آمار نشان می دهد ۶۱  درصد تمام وسیله هایی که فروخته شده است از iPadOS 14 استفاده می‌کنند و  ۲۱ درصد آنها را در حال اجرای iPadOS 13 هستند. این بدان معناست که ۱۸ درصد آیپدها هنوز در حال استفاده از سیستم های قدیمی iPadOS 13 و قدیمی تر می باشند

iOS 13 تا فوریه  ۲۰۲۰ نتوانست به حدود ۷۰ درصد استفاده کاربران برسد و این نشان می‌دهد که iOS 13 نسبت به iOS 14 در میان عموم از میزان سازگاری و محبوبیت کمتری برخوردار است. تفاوت میان این سازگاری تا حد زیادی مربوط به قابلیت‌های اضافه شده موجود در آیفون های امسال می باشد. قابلیت های جدیدی نظیر طراحی سفرشی ابزارک ها یا ویجت ها در صفحه اصلی و کتابخانه اپ برای iOS 14 از آن جمله می باشند.

دلیل دیگر این است که اپل هم چنان در حال فروش تعداد زیادی آیفون و آیپد می باشد بنابراین تمایل برای به روزرسانی به سیستم‌ عامل جدیدتر کاملا منطقی به نظر می‌رسد، زیرا مدل‌های قدیمی‌تر که در حال حاضر فروش می رسند دارای آخرین نرم افزارهای موجود و به روزرسانی ها می باشند.

بعد از انتشار  iOS 14،  در شبکه های اجتماعی قابلیت های سفارشی سازی در ابزارک ها و همین طور آیکون ها در صفحه اصلی توجه زیادی را به خود جلب کرد و این باعث شد که کاربران زیادی نسبت به بروز رسانی جدیدترین نرم افزار موجود تمایل بیشتری نشان دهند.

(0) نظر

مایکروسافت نسخه بتای مرورگر Edge سازگار با اپل سیلیکون M1 را منتشر کرد

پنج شنبه بیست و هفتم 9 1399


شرکت مایکروسافت  نسخه جدید بتای مرورگر خود Edge را به نام کاناری که با اپل سیلیکون M1 سازگار می باشد را منتشر کرد. تیم مایکروسافت  اعلام کردند که نسخه جدیدی از مرورگر Edge که به طور ویژه برای اپل سیلیکون های M1 طراحی شده است را آماده انتشار برای دسترسی عموم کرده‌اند.

این اطلاعات که از شبکه کاناری یکی از صفحه های زیرشاخه‌های مایکروسافت می باشد گرفته شده است و معمولا این شرکت آخرین یروز رسانی ها مرورگر خود Edge را قبل از انتشار نسخه نهایی در آن برای دانلود قرار می دهد.

در کانال کاناری دکمه دانلودی برای تهیه آخرین نسخه مایکروسافت Edge تعبیه شده است. با فشار دادن آن دکمه صفحه دیگری باز می شود که از شما در مورد انتخاب گزینه های میان  کامپیوترهای مجهز به چیپ اینتل یا کامپیوترهای مجهز به چیپ اپل سیلیکون M1 می پرسد.

بر اساس گفته‌های مایکروسافت  مرورگر Edge برای چیپ های اینتل و چیپ های اپل سیلیکون M1 به طور یکسانی بهبود رسانی و به روز رسانی شده است.

شبکه کاناری که صفحه ای از وب سایت مایکروسافت است که هر روز آخرین محصولات مربوط به مرورگر Edge به طور خودکار در آن منتشر و بارگذاری می شود و علاقه مندان می توانند از آخرین رویدادها و به روزرسانی ها با مراجعه به این صفحع آگاه شوند.

اما مایکروسافت آخرین نسخه های رسمی و نهایی شده را در سایت جداگانه‌ای منتشر می‌کند که عموم می‌توانند به آن مراجعه کنند. اگر چه هنوز زمان بندی مشخصی در ارتباط با آماده شدن نهایی این نسخه بتا در نسخه اصلی و رسمی مشخص نشده است اما گمان می‌رود که مرورگر Edge با حمایت های اپل سیلیکون M1 به زودی در دسترس عموم قرار گیرد. 

مایکروسافت در بیانیه خود اعلام می دارد: شما خواستید و ما ارائه کردیم. نسخه سازگار با مرورگر Edge با حمایت وسیله های مجهز به اپل سیلیکون M1 در حال حاضر در شبکه کاناری ما در دسترس قرار دارند از امروز می توانید مرورگر ما را از طریق این لینک دانلود نمایید.

(0) نظر

اپل آغاز به کار سرویس اپل پی Apple Pay را در سال ۲۰۲۱ در مکزیک اعلام کرد

سه شنبه بیست و پنجم 9 1399


اپل در وب سایتش اعلام نمود که سرویس اپل پی Apple Pay  به مکزیک در سال ۲۰۲۱ خواهد رسید. پیش از این در ماه دسامبر شواهدی در دست بود که نشان می داد که اپل در حال آماده سازی خود برای راه اندازی سرویس Apple Pay در مکزیک می باشد و در حال حاضر به نظر می رسد که اپل صفحه مربوط به اپل پی در مکزیک را یک بار دیگر به روز رسانی کرده است و نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱ این سرویس برای ساکنان کشور مکزیک قابل استفاده می باشد.

در ارتباط با تاریخ دقیق تری در مورد این راه اندازی هنوز اطلاعات دیگری در دسترس نیست. اما بر اساس آنچه که در وب سایت اپل گزارش شده است وعده بسیار نزدیک را به عموم قول داده است و به نظر می‌رسد که احتمالاً این سرویس بتواند تا پایان سال ۲۰۲۰ در کشور مکزیک شروع به راه اندازی کند.

کدهای موجود در وب سایت Apple Pay نشان می دهد که این سرویس هم اکنون با کدام یک از بانک های مکزیک سازگار خواهد بود. بانک هایی نظیر Banregio ،Hey Banco، Inbursa و CitiBanamex فعلا برای این سرویس موجود موجود می باشند و برخی از فروشندگان زنجیرهای نیز در کشور مکزیک می توانند پرداخت های مشتریان را از طریق این سرویس انجام دهند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای نظیر به بست بای، برگر کینگ،  اوبر، اوبرایت، چیزکیک فکتوری،  رپی Rappi  و برخی موارد دیگر.

با راه اندازی سرویس اپل پی در مکزیک در حقیقت دومین کشوری است که در آمریکای لاتین از این گونه خدمات بدون کارت را دریافت خواهد کرد و برزیل اولین کشوری است که برای اولین بار این سرویس را قبلا دریافت کرده است. اپل قصد دارد که در آینده سرویس خدماتی Apple Pay را در کشورهای دیگری نیز راه اندازی کند و به محض هر گونه خبر جدیدی در این مورد از طریق وب سایت مخصوص این سرویس Apple Pay  عموم اطلاع رسانی خواهند شد.

(0) نظر

گوگل بزودی حالت دارک مود Dark Mode را برای نتایج موتور سرچ مرورگر خود اضافه می کند

سه شنبه بیست و پنجم 9 1399


کاربران ممکن است به زودی شاهد حالت جدید دارک مود یا حالت شب باشند که گوگل قرار است به زودی به نتایج موتور جستجوی اضافه کند و احتمالاً در ادامه آن گوگل این قابلیت را برای آیفون و مک نیز بهبود رسانی خواهد کرد.

حالت دارک مود از زمان ایجاد اولیه  macOS و iOS 13 برای اپ ها رایج شد و در این میان بیشتر توسعه دهندگان اپلیکیشن نیز این قابلیت به عنوان یکی از خصوصیت تکمیل کننده به قابلیت های دیداری اپ های خود اضافه نمودند.

اما هنوز نیز برخی اپلیکیشن ها هستند که فاقد این ویژگی بوده و نیاز دارند از چنین حمایتی برخوردار شوند و به نظر می رسد که گوگل در آینده مرورگر خود را به این حالت دارک مود نیز مجهز کند.

صفحه‌های مربوط به نتایج موتور جستجوی گوگل به طور معمول سفید هستند اما از طریق به کارگیری افزونه های مختلف در مرورگر های مختلف کاربران تاکنون  قادر بوده اند که حالت دار دارک مود یا حالت شب را نیز تجربه کنند. به گزارش ۹to5Google این شرکت در حال آزمایش نهایی اضافه نمودن این قابلیت به نسخه دسکتاپ مرورگر خود  گوگل کروم  می باشد.

اما گوگل برای آزمایش، کاربرانی را بصورت تصادفی انتخاب کرده و به آنها امکان مشاهده این قابلیت را می دهد. هم اکنون کاربرانی که به صورت تصادفی انتخاب می شوند می توانند این قابلیت را به صورت پس زمینه های با رنگ خاکستری تیره و با رنگ متن روشن مشاهده کنند.

برخی از عناصر صفحه های دیگر مربوط به موتور جستجوی گوگل همچنین به صورتی نمایان می شوند که با رنگ پس زمینه هماهنگ باشند نظیر لوگوی سفید رنگ گوگل و همین طور آیکون های آبی روشنی که نمایانگر قابلیت فیلترینگ جستجو می باشند.

از آنجا که این ویژگی هنوز در مرحله آموزش آزمایشی به سر می برد فقط صفحه های مربوط به نتایج جستجو تیره هستند اما صفحه اصلی خود گوگل هنوز به معمول سفید است. این اولین بار نیست که گوگل تمایل خود را برای اضافه نمودن ویژگی دارک مود نشان می دهد. از ماه می اپلیکیشن کروم برای اندروید دارای ویژگی برای نشان دادن نتایج جستجو در صفحه های تیره شد و هم اکنون  قابلیت دارک مود در اپلیکیشن موتور سرچ گوگل نیز قابل فعال شدن می باشد.

(0) نظر

اپل از دادگاه فدرال استرالیا می خواهد که دادخواست پرونده شکایت اپیک گیمز را رد کند

يکشنبه بیست و سوم 9 1399


اپل می خواهد که پرونده فورتنایت در کشور استرالیا توسط دادگاه رد شود و دلیل آن این است که اپیک گیمز قول داده بود که شکایت خود را در فقط دادگاه های  آمریکا پی گیری کند. در ماه نوامبر شرکت اپیک گیمز شکایتی را دادگاه فدرال استرالیا تنظیم کرد که مطابق با آن اپل را به استفاده سلطه طلبانه ای از اپ استور و اعمال مونوپولی با اعمال قوانین زورگویانه  متهم می سازد.

در طی اولین جلسه این پرونده در روز پنج شنبه اپل اعلام نمود که شرکت اپیک گیمز بر اساس قول خود می بایست که پرونده شکایت خود را در کشور دیگری بجز آمریکا دنبال نکند. در ادامه اپل می گوید بر اساس قرار اولیه در تنظیم شکایت نامه اپیک گیمز مجاز است که پی گیری دادخواست خود را به طور اخص فقط به دادگاه ایالتی کالیفرنیای شمالی محدود کند.

بنابراین اپل برای جلوگیری از گسترش مشکلات قانونی خود در آمریکا  و در کشور های دیگر خواستار رد این پرونده در دادگاه فدرال استرالیا شد. این مطلبی است که توسط بخش استرالیایی منبع خبری  Associated Press تگزارش شده است.

اما شرکت اپیک گیمز در پاسخ به اپل ادعا می کند که اپل علاوه بر ایجاد شرایطی برای غیررقابتی تر شدن محیط اپ استور از قوانین کشور استرالیا نیز سرپیچی کرده است.

این دو کمپانی در حال حاضر بعد از شروع اختلاف بر سر بازی فورتنایت در حال طی کردن مراحل قانونی شکایت های خود از همدیگر می باشند. می دانیم که اپل بازی بسیار معروف فورتنایت را از اپ استور پس از سرپیچی این شرکت از قوانین این پلتفرم خذف نمود و شرکت اپیک گیمز نیز به سرعت شکایت از قبل تنظیم شده خود را بر علیه اپل به دادگاه‌ها مربوطه ارجاع داد.

ماه اکتبر دادگاه ایالتی آمریکا از بازگشت دوباره فورتنایت به اپ استور جلوگیری نمود اما دستوری صادر نمود اپل را نیز از برداشتن بخش مرکزی بازی Unreal Engine این گیم از اپ استور بازداشت.

(0) نظر

اپل توسعه و ساخت مودم های سلولار ساخت خود را آغاز نمود

يکشنبه بیست و سوم 9 1399


اپل به سختی در تلاش برای توسعه و ساخت مودم های سلولار خود برای استفاده در آیفون ها و دیگر وسایل می باشد. این تلاش اپل در ادامه کاهش اتکا به شرکای در حال حاضر خود نظیر کوالکام Qualcomm می باشد. در روز سه شنبه بر اساس گزارش بلومبرگ مسئول بخش تکنولوژی ها و سخت افزار اپل Johny Srouji کلیه کارمندان و کارکنان را برای برگزاری یک جلسه فراخواند.

Johny Srouji در طی این جلسه گفت امسال ما پروژه توسعه اولین مودم سلولار ساخت خود را بنیانگذاری کرده ایم که ما را قادر می سازد تا یک مرحله دیگر در جهت استقلال بیشتر و کاهش اتکای خود به سایر شرکای دیگر حرکت کنیم.

او در ادامه گفت سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک طولانی‌ مدت نظیر این نقش بسیار مهمی از توانا کردن محصولات مان می باشد و ما را مطمئن می سازد که برای آینده به سمت تکنولوژی های با نوآوری بیشتر حرکت نماییم.

این اخبار خود تاییدی است بر سال ها گمانه زنی و شایعاتی می باشد که در ارتباط با تلاش اپل برای توسعه و ساخت مودم های خود منتشر شده است. در حال حاضر اپل برای مودم های خود به شرکت کولکام متکی است. همین طور برای  مدل های آیفون ۱۲ امسال شرکت کوالکام مودم های ۵ جی را برای اپل ساخته است.

علاوه بر این شرکت اپل از سال ۲۰۱۶ سخت افزار های زیادی را از شرکت اینتل مورد استفاده قرار داده است، اما با توجه به تاخیر های شرکت اینتل در به اتمام رساندن پروژه تکنولوژی مودم های ۵ جی برای اپل و برخی مشکلات دیگر این شرکت  تصمیم گرفته است که به مرور زمان اتکای خود را به دیگر شرکت‌های تامین کننده قطعات دیگر کاهش دهد.

شایعات مربوط به علاقه اپل برای ساخت مودم های خودش به سال ۲۰۱۴ بر می گردد اما در پی نزاع های سال اخیر این شرکت با شرکت کوالکام گزارش های بیشتری در تایید این استراتژی اپل منتشر شده است.

(0) نظر
X